O zapomnianym schronisku pod Górą Zamkową PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Adam Lutogniewski   
poniedziałek, 11 maja 2009 12:29

Początki tego schroniska, a raczej schronu, związane są ze stacjonującym w Prudniku w latach 1819 - 1889 6 pułkiem... huzarów. Oficerowie huzarów chętnie oddawali się polowaniom w należących do miasta Prudnika lasach na Górze Zamkowej. Tereny te były w owych czasach słabiej zagospodarowane i trudniej dostępne niż obecnie i myśliwi nie mieli żadnej możliwości schronienia się przed złą pogodą.

Czyniąc zadość życzeniom swych oficerów dowódca pułku, hrabia Pückler, wybudował na południowym stoku Góry Zamkowej, nad samą granicą, prostą chatę z bali drewnianych. Było to prawdopodobnie w roku 1885, jednak dokładna data jest dzisiaj niemożliwa do ustalenia. Nazywano ją w języku potocznym Graf Pücklerbaude (Schronisko hrabiego Pücklera) lub krótko: Pücklerbaude. W 1889 roku, po odejściu huzarów, chatę przejęło miasto Prudnik. Służyła ona nadal jako schronienie dla myśliwych i turystów . Z biegiem lat budynek, pozbawiony właściwej opieki, ulegał stopniowej dewastacji. W roku 1921 miasto odremontowało chatę i ponownie udostępniło turystom.

Nie powstrzymało to jednak procesu niszczenia. Ostatecznie w 1931 zły stan zmusił władze miejskie do zamknięcia chaty. W 1934 objęła Pücklerbaude placówka SA z Białej z zamiarem urządzenia kwater dla swoich członków - narciarzy (organizacja SA była przybudówką partii hitlerowskiej). Członkowie SA odremontowali chatę we własnym zakresie: ściany zostały otynkowane, założono oświetlenie. Pücklerbaude nadawała się znów do zamieszkania. Bezśnieżna zima spowodowała jednak, że obóz narciarski nie został zorganizowany. Później, po tzw. Puczu Röhma, organizacja SA została rozwiązana a chata wróciła do swej pierwotnej roli schronu myśliwskiego i wykorzystywana była sporadycznie przez aktualnych dzierżawców terenów łowieckich.

Nie udało się ustalić jakie były powojenne losy Pücklerbaude. Można przypuszczać, że spłonęła w roku 1945 lub, co bardziej prawdopodobne, znikła wskutek zaniedbania i opuszczenia, jako ofiara restrykcyjnych przepisów o pobycie w strefie przygranicznej. Obecnie nie ma już żadnych śladów po najstarszym schronisku w Górach Opawskich.

Przebieg tras turystycznych prowadzących niegdyś przez Pücklerbaude:

1
Kąpielisko w Pokrzywnej
budynek celny (obecnie strażnica SG)
Pücklerbaude
(40 min.)

2
Kąpielisko
Pücklerbaude
schronisko pod Kopą
(2:45 min.)

Poprawiony: poniedziałek, 11 maja 2009 12:34